W stylu boho

person Posted By: Jolanta Pełka list In: Ogólne On: comment Comment: 0 favorite Hit: 593

Moda,  jak zawsze jest eklektyczna, korzysta z doświadczeń wszystkich dekad minionego stulecia. Projektanci zapożyczają rozwiązania z pomysłów  poprzedników.  W każdych sezonowych trendach wiosna/lato czy jesień/zima można odnaleźć echa z dawnych mód. Jednym z nich jest styl boho w kobiecej garderobie.

Stylistyka boho jest inspiracją dla projektantów mody od wielu lat. Zanim jednak styl boho stał się obowiązkową pozycją w ofercie letniej wielu firm, był głównie manifestacją pewnego systemu wartości i stylu życia.


Początek XIX wieku we Francji to czas wielkich przemian społecznych i kulturowych, które nastąpiły po rewolucji francuskiej. Wraz z otwartym dostępem do edukacji młodych ludzi z niższych warstw społecznych zwiększyła się ilość studentów wielu kierunków, a w szczególności  artystycznych. Życie codzienne w bardzo drogim Paryżu było dla nich wyjątkowo trudne. Dlatego chętnie osiedlali się w podparyskich osadach Montmartre i Montparnasse, gdzie czynsze były wyjątkowo niskie. Były tam również barwne skupiska biednych ludzi, w tym skazywani na ostracyzm Cyganie. Studentom imponował cygański brak przywiązania do wartości materialnych, ignorowanie norm społecznych, frywolność. Szybko zaczęli identyfikować się z tymi wartościami, czego manifestacją było naśladowanie cygańskiego stylu ubierania się. Powszechnie uważano, że Cyganie pochodzą z Czech, czyli Bohemii (franc. la boheme).  Stąd wywodzi się rodowód artystycznego ruchu „paryskiej bohemy”. Ich styl ubierania się to Styl Boho.  Charakteryzowały go kwieciste, kolorowe, długie spódnice, wydekoltowane bluzki z bufkami, duże długie tuniki, szerokie spodnie, mnóstwo etnicznej biżuterii, itp. Był symbolem niezależności, wolności, pogardy dla materializmu, sprzeciwu wobec narzucanych norm społecznych.


Podobną funkcję spełniał strój  w ruchu hippisowskim w latach 60. XX wieku w USA. Młodzi Amerykanie nie chcieli powielać stylu życia rodziców, poświęcać się różnym biznesom i  generalnie  zarabianiu pieniędzy. Protestowali przeciw konsumpcjonizmowi, wojnie w Wietnamie, polityce władz.  Wybierali „cygańskie” życie oraz cygański styl ubierania się. Styl cygański wzbogacili o rzeczy stare, używane, produkty pochodzące prosto z magazynów wojskowych armii z różnych stron świata. Styl hippie w dużej mierze jest rozwinięciem stylu boho.


Współcześnie styl boho jest jednym z wielu powracających trendów sezonowej mody kobiecej.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password